Põrandaküte

Üldised teemad, mida pole teistes kategooriates.

Põrandaküte

PostitusPostitas admin » 21 Aug 2008 22:22

PÕRANDAKÜTE

Allikas:
Kataloog
"Teie Unistuste Majad"
Pilt
Osta siit..

Enne Euroopa Liitu astumist toimus meie kodudes ja tööruumides nn. EUROREMONT, mille käigus tutvusime ning hiljem kiindusime põrandaküttesse. Nii nagu uuel tehnoloogial ikka, on leidunud tuliseid vastuseisjaid kui ka veelgi kuumemaid pooldajaid. Kuna sarnane vastuseis on mingil moel säilinud siiani vaatleksime edaspidi põrandakütte eeliseid ja puudusi muude küttesüsteemide ees ning tuletaksime meelde, millele tuleks põrandakütte liigi valikul ja paigaldamisel tähelepanu osutada.

Esmalt oleks mõttekas lahti öelda mitmest müüdist nagu:

1. Põrandakütte paigaldamine on kallim kui radiaatorkütte oma.
Möödunud aasta sügisel aset leidnud metalli hinnatõus on selle väite purustanud. Eriti kui arvestada, et soojuskandja on madala temperatuuriline (süsteem 50/30 C).

2. Põrandakütet ei ole võimalik kasutada naturaalpuidu katet kasutades.On vajalik kasutada õigeid materjale ning pidada kinni teatavatest reeglitest ning asi on teostatav.

3. Magamistoas ei ole soovitav põrandakütet paigaldada kuna vee solin segab und, või siis ringlev veevool tekitab peapööritust.
Esimesel juhul on süsteemis õhk, süsteem vajab korralikult täitmist. Kui on tegemist ekstrasentsiga, siis ehk on see tõepoolest võimalik. Sellisel juhul magamistoas on mõttekas paigaldada torustik kahesuunalisena või tavalise nn. ussina.

4. Põrandakütte puhul tõuseb puhas põrand vähemalt 80 mm.
On võimalik teostada paigaldus, mille puhul tõus on vaid 22 mm.

5. Soe põrand on ebamugav, põrandas on tunda kuumad ja külmad tsoonid, tekitab valu jalgades.
Reeglite kohaselt paigaldatud põranda pinnatemperatuur jääb elutubades ühtlaselt piiridesse 21..23 C. Vannitubades, koridorides nn niisketes ruumides võib temperatuur olla 1..2 C võrra kõrgem. Põranda kohati ülekütmise põhjuseks on torustiku ebaõige paigaldus (kas liiga hõre paigalduse samm või on magistraaltorud ning kollektorist väljuvad torud kuhjunud ja jäänud isoleerimata).

6. Soovin I korrusele põrandakütet, II korrusele radiaatorkütet, kuna II korrusel soovin puitpõrandat.
Karuteene kogu süsteemi ökonoomsusele, sest nüüd peaks soojasõlmest väljuma kahe erineva temperatuuriga soojuskandja vähemalt 50C radiaatoritesse ja kuni 30C põrandasse (vt. ka p2.....p5). See on saavutatav, kuid kangesti meenutab nõuka aega, mil algul loodi kunstlikult takistused, mis hiljem patriootliselt ületati. Ent põhieesmärk - kütta hoonet võimalikult ökonoomselt - jääb saavutamata, sest soojusallikas peab andma väljundtemperatuuriks 30C asemel 50 C.

Samas tuleb silmas pidada, et Tarbijani jõuab põrandaküte Tarnija, Projekteerija ja Paigaldaja ühistööna ning lõpptulemus on sama hea kui nõrgim lüli nendest kolmest. On kasulik teada, et ajal, mil torud on paigaldatud ja reeglina betooni valatud, on muutuste sisseviimine vägagi valuline ja kulukas. Mistõttu on mõttekas usaldada kogu tegevus ühe varem kontrollitud Tegija kätte, mis annab võimaluse temale esitada siis ka nõudeid.

Põrandakütte eelistamise põhjused on järgmised:
1. Soojuse ühtlane jaotus kogu ruumis.
2. Ruumid ei ole risustatud kütteseadmetega.
3. Ruumide tolmuvaba siseõhk.
4. Küttekulude 10.. 30% kokkuhoid.

Põrandakütte liikidest võtsime esmalt omaks elektripõrandakütte, hiljem vesipõrandakütte ning oma kohta on vallutamas betoonivaba põrandaküte ning alles verisulis külmagens- põrandaküte.

Kui kaks esimest liiki ei vaja enam erilist tutvustamist , siis kahest järgnevast on mõned vaid kuulnud.
Seoses asjaoluga, et me ainult mitte ei ehita uusehitisi vaid toimub ka vanade hoonete remont ja renoveerimine, mille käigus osutub vajalikuks ka küttesüsteemide uutega asendamine, on oma koha leidnud nn. betoonivaba põrandaküte. See tehnoloogia võimaldab traditsioonilist radiaatorkütet asendada effektiivsema põrandakütte vastu mistahes ruumides minimaalsete kulutustega, kusjuures põranda tasapind kerkib vaid 22mm võrra. See on saavutatav spetsiaalse soonilise soojust isoleeriva aluskatte ja fooliumi kihi ja kahe vastassuunalise põrandakütte torutiku kasutamisega. On meeldiv teada, et põranda pealmine kattepind võib olla mistahes teadaolevatest põrandakatetest. Sellise tehnoloogia esinajaks on Prantsuse firma ACOME. Nimetatud firma on selle tehnoloogia evitamise eest 2002. a. tunnustatud Euroopa Liidu soojusenergia kokkuhoiu eripreemiaga.

Teine Prantsuse firma Sofath, kes on 15 aastat tegelenud maasoojuspumpadega ning toodab neid 15 000 aastamahuga kolmes erinevas tooteliigis ja 35 võimsusklassis on evitanud uudse tehnoloogia, mille puhul soojuspumba maakontuuris ja põrandakontuuris ringleb nn. külmagent, loodussöbralik R 410 A. See süsteem on nüüd siis täielikult ringipööratud külmkapi nägu sest ringlusest puuduvad traditsioonilised ringluspumbad, paisupaagid jms. Kasutusel on nii välis- kui ka sisekontuuris spetsiaalsed vasktorud, mis on tehases eelnevalt täidetud lämmastikuga, et hoida ära niiskuse sattumine torustikku. Süsteemi üldine tõhusustegur, COP, on eriti kõrge - kuni 6,5. Puuduseks on selle tehnoloogia puhul see, et teda on võimalik kasutada vaid uute rajatiste või siis põranda küttesüsteemi täieliku väljavahetamise puhul.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et põrandaküte on tõepoolest ökonoomne ja väga mitmeti kasutamist võimaldav kütmisviis , kuid tema paigaldamisel on omad reeglid ja tolerantsid, millest on vajalik kinni pidada. Ilmtingimata on vajalik teostada hulgaliselt soojustehnilisi arvutusi, mille tulemuste põhjal koostada projekt, mille koostamine on vaid vastavat kvalifikatsiooni omaval spetsialistil. Projektlahendit peab tööde teostaja täitma ilma omapoolsete täiendusteta või siis kooskõlastama omapoolsed toimingud projekteerijaga. Soovitus on vaid üks: Korralikult toimiva ja ökonoomse põrandakütte saate oma ruumidesse vaid sel juhul, kui olete tellinud selle oma ala asjatundjatelt.
admin
Site Admin
 
Postitusi: 145
Liitunud: 25 Juul 2008 21:38
Asukoht: Ropkamõisa 10, Tartu

Mine Üldfoorum

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

cron