Igal krundil on oma kasutamise otstarve (elamumaa, ärimaa, mittetulundusmaa jne). Maja saab ehitada ainult elamumaale. See on esimene asi, mida tuleb krundi ostmisel jälgida! Kui kinnistul, mis teile meeldib, on teine kasutamise otstarve, peab selle muutmist taotlema kohalikus omavalitsuses. Siin tuleb arvestada, et hajaasustusega piirkonnas on seda teha märksa kergem kui tiheasustusega alal. Kui esimesel juhul piisab lihtsast taotlusest omavalitsusele, siis teisel juhul on vaja algatada detailplaneering.
Detailplaneeringut saab tellida arhitektuuri- või maamõõdubüroos. Teenus on tasuline! Ajaliselt võtab see aega 1-2 aastat.
Järgnevalt tuleb välja uurida kõik liitumisvõimalused ja -tingimused: elekter, vesi, kanalisatsioon, gaas ja side. Liitumised on tasulised ning tingimustes määratakse, mis ajast on antud teenust võimalik sel krundil kasutama hakata.
Veel üks oluline aspekt on juurdepääsutee. Põhiliselt on see küll linnast väljas olevate suurte kruntide küsimus, kuid kui soovite ehitada oma krundile teed, tuleb see kooskõlastada Maanteeametiga.
Lisaks on soovitav eelnevalt ka uurida projekteerimistingimusi antud krundile. Projekteerimistingimused määravad ära millist ja mitut hoonet võib krundile ehitada.
Põhilised tingimused, mida tuleb siin jälgida:
ehitusalane pind
hoone kõrgus
katusekalle
Antud andmete uurimisel saate teada, milline maja sobib kõige paremini valitud kinnistule.
Kui kinnistu on teile sobilik, saate ostu-müügilepingu vormistada notari juures.
Pärast kinnistu ostu vormistatakse maa teie nimele ja kinnistusraamatusse kantakse uus omanik. See protseduur võib võtta aega kuni 3 kuud.
Samal ajal saab muidugi teha palju muid vajalikke asju.
Alustage projekteerimistingimuste tellimisega omavalitsusest oma nimele. Projekteerimistingimusi saab tellida ainult maa omanik! Selleks toiminguks on olemas kindel taotluse vorm, mida saab omavalitsuselt või nende kodulehelt internetis. Üldiselt toimub projekteerimistingimuste väljastamine kiiresti, kuid mõnes vallas võib see võtta kuni kuu aega.
Kindlasti tuleb välja uurida täpsed tehnilised tingimused kommunikatsioonidele ning vormistada liitumised. Sellega saate paika panna aja, kuna on teie krundil elekter ja vesi, milleta pole ju võimalik ehitust alustada. Projekteerimisel aga aitab kommunikatsioonide liitumispunktide asukoha teadmine maja asukoha planeerimist.
Lõpuks vajate ka geodeetilist alusplaani. See on kinnistu joonis mastaabis 1:500, mis sisaldab endas kogu infot, mis on seotud teie kinnistuga: kõrgused, torustikud (nt drenaaþ), olemasolev haljastus, veekogud jne. Sellele märgitakse kõikide kommunikatsioonide liitumispunktid, asetatakse maja projektsioon, teed jne.
Kui enne ostu pole müüjal geodeetilist alusplaani veel tehtud, tuleb see teil tellida mõnes maamõõdubüroos. Keskmiselt võtab see aega 1-4 nädalat.
NB! PEA MEELES:
maa otstarve - elamumaa
projekteerimistingimused
liitumistingimused
geodeetiline alusplaan
Järgmiseks etapiks on juba maja planeerimine.
Teema Krundi ost on pärit Koduinfo blogist